Село Тарасівська (Тарасівський СО)
06.12.2021Село Тарасівка засноване переселенцями із Полтавської губернії у 1790 році. Перша офіційна назва – Петропавлівка, за ім’ям організатора переселення Петра Павловича Задорожного. До появи офіційної назви поселення називали Решетилівкою (за назвою села Полтавської губернії, звідки прибули люди).
У 1802 році поселенці збудували молитовний дім, покритий очеретом. А 8 листопада 1821 року була збудована дерев’яна церква Пресвятої Трійці. Причт складався із двох священників і двох псаломщиків. Парафіянами були жителі Петропавлівки та сусіднього села Ольгопільське (нині Новофедорівка).
У 1897 році діяла у Петропавлівці народна школа і школа грамоти. Із протоколу повітових земських зборів Бердянського повіту відомо, що найбільша кількість учнів в Петропавлівському однокласному училищі, де на одного вчителя припадало в середньому 54 учня.
Петропавлівка – велике село, що простягалося вздовж р. Мала Токмачка і пересікалося багатьма балками, які мали назви: Німчина, Кривогузова, Лифарева, Чайкина, Попова та інші.
У другій половині ХІХ на початку ХХ ст. село поділялось на дві частини (громади): Троїцька Перша та Троїцька Друга. Відомо, що у 1914 році на території Троїцької Першої громади проживали 4 753 жителі, Троїцької Другої – 6 639 жителів. Назва Троїцька – культова, за назвою церкви.
Жителі Петропавлівки були учасниками подій Української революції 1917-1921 років. В історичному оповіданні «Дороги Нестора Махна» опублікований план реорганізації фронту, за підписом начальника оперштабу Віктора Бєлаша від 4 січня 1919 року. В джерелі вказано, що в махновських загонах були і петропавлівці:
«...В третий повстанческий полк имени батько Махно входят отряды: Басанский – 500 штыков, Петропавловский – 500 штыков и Вербовский, под командованием комполка Паталахи».
Незважаючи на переважну підтримку місцевими мешканцями махновського руху, були випадки, коли мирне населення потерпало від рук повстанців. Відомо, що серед страчених махновцями був 18-річний Семен Назаренко, житель Петропавлівки. На одному із цивільних кладовищ села є пам’ятне місце, де поховані мирні жителі, які загинули в буремні роки боротьби за становлення української державності.
07 березня 1923 року згідно постанови ВУЦВКу, був створений Петропавлівський район з центром у Петропавлівці. До складу новоутвореного району ввійшли колишні волості: Новогригорівська, Петропавлівська, Новомихайлівська, Басанська, Вербівська.
03 липня 1925 року постановою ВУЦВКу Петропавлівський район був розформований. Змінилася і назва села – з 20-их років ХХ ст. село відоме як Тарасівка (назване на честь видатного українського поета Т.Г. Шевченка).
У середині 1920-их років колишня Троїцька Друга частина села була виділена в самостійне село – Шевченко-1 (Шевченкове).
Із «Довідника по населених пунктах Запорізького округу» (1928 рік) дізнаємось, про те що «…до складу Тарасівської сільради входили с. Тарасово і хутори Андріївка і Ольгополь». Діяла пошта, телеграф, 3 державних магазина, 4 кооперативних, 6 приватних; 3 базари у тиждень; 1 державний млин, 6 приватних вітряків, 4 кузні, 3 бондарні, 1 цегельня. Працювала лікарня, аптека, «зерночистний пункт», прокатний пункт.
Наприкінці 20-их – на початку 30-их років ХХ ст. у Тарасівці були створені та діяли 9 колгоспів: «Революційна хвиля», «Імені Воровського», «Більшовик», «Бідняк», «Нове поле», «Червоноармієць», «Тихий гай», «Нове життя», «Червоний повстанець».
У 1934 році в Тарасівці була створена МТС, що обслуговувала колгоспи на території сільради та 12 господарств Вербового, Інженерного, Басані, Поліг. Першими директорами Тарасівської МТС працювали: В. Лисенко, Г. Маслюк. Для роботи МТС мала трактори, молотарки, жатки, а також волів та коней. У червні 1944 року на Всесоюзному соціалістичному змаганні дівчат-трактористок і жіночих тракторних бригад взяла участь і трактористка Тарасівської МТС Саня Дорошенко.
Постановою ВУЦВКу від 17 лютого 1935 року за рахунок укрупнення районів Вербівська, Тарасівська та Шевченко-1 сільські ради ввійшли до складу Великотокмацького району.
03 квітня 1935 року доповненням до постанови ВУЦВКу від 17.02.1935 р. Тарасівська та Шевченківська перша сільські ради зі складу Великотокмацького району перечислені до складу Чубарівського (Пологського) району.
В роки Другої світової війни Тарасівка була тимчасово окупована нацистами. В Пологівському районному краєзнавчому музеї зберігається пам’ятник Леніну, що стояв в центрі села Тарасівка іще з довоєнних часів. В роки війни жителі села хотіли зберегти пам’ятник від знищення і сховали його у лісосмузі. Після вигнання нацистських окупантів пам’ятник знову повернули на постамент.
В селі діяв госпіталь, де допомогу пораненим бійцям надавали кваліфіковані медичні працівники і тарасівці. Жінки і діти носили воду, прали бинти, годували поранених. А щоб підтримати їх морально, читали бійцям книги, співали. Для тих, хто був тяжко поранений, писали листи їх рідним.
18 вересня 1943 року частинами 50-ї гвардійської стрілецької дивізії 5-ї ударної армії Південного фронту село Тарасівка було звільнене від нацистської окупації. Вшановуючи пам’ять воїнів-захисників, у кожному селі сільської ради на братських могилах радянських воїнів встановлені пам’ятники: у с. Андріївське – у 1953 р., у с. Романівське – у 1958 р., у с. Шевченкове – у 1960 р., у с. Тарасівка – у 1973 та 1975 рр.
У вересні 1950 року рішенням облвиконкому на виконання Указу Президії Верховної Ради УРСР Шевченко-1 і Тарасівська сільські ради були об’єднані в Тарасівську сільську раду (із центром у с. Тарасівка).
Станом на 01 січня 1951 року на території Тарасівської сільської ради проживали 2 597 осіб.
Станом на 1969 рік Тарасівська сільська рада складалася із сіл: Тарасівка, Шевченкове, Романівське, Андріївське. Загальна кількість населення сільради – 3 832 особи.
З 1966 по 1977 роки велася активна розбудова села: збудовані 8 житлових будинків, адміністративний будинок сільської ради, поштове відділення, ощадкаса, АТС, радіовузол і музейна кімната.
У 1980-ті роки колгоспники за свою працю отримували таку середньомісячну заробітну платню: механізатори – 160 крб., водії – 149 крб., доярки – 178 крб., керівники і спеціалісти – 158 крб.
У 1985 році Тарасівська сільрада посіла перше місце в області за зразкове проведення тримісячника по заготівлі кормів.
Добре відомий на Пологівщині чоловічий фольклорний ансамбль «Жайвір» із села Тарасівка. Утворився він у 1987 році, а у 1993 році отримав почесне звання «народний». 40-хвилинну програму «Жайвора» навіть транслювали на одному із телеканалів.
Свого часу діяв у центрі села і музей сільськогосподарського виробництва, що був розташований у приміщенні старого сільського клубу. Добре пам’ятають тарасівці його організаторів: учасник війни П. Коваленко та голова сільради Л. Богдан.
У квітні 1993 року на базі місцевого колгоспу «Росія» створено колективне сільськогосподарське підприємство «Росія», яке мало 3 мехзагони, 5 ферм великої рогатої худоби, 4 МТФ, свиноферму, вівцеферму, цегляний завод.
Станом на 1998 рік населення Тарасівської сільської ради складало: с. Андріївське – 126 осіб, с. Романівське – 202 особи, с. Тарасівка – 1 279 осіб, с. Шевченкове – 733 особи.
У 2014 році у центрі села Тарасівка висаджений парк загальною площею 0,25 га.
21 квітня 2016 року в селі Андріївське Тарасівської сільської ради на братській могилі встановлено меморіальну дошку із прізвищами бійців, загиблих в роки Другої світової війни.
У 2016 році на вимогу Закону України від 09.04.2015 за № 317-VIII «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» на території Тарасівської сільської ради були перейменовані:
у с. Тарасівка – вулиця Леніна на Миру;
у с. Шевченкове – провулок Жовтневий та вулиця Пролетарська на Медовий та Дружби.
Станом на 7 листопада 2018 року на території села діяли: лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини та пункт невідкладної медичної допомоги, бібліотека, загальноосвітня школа, клуб, Свято-Троїцька православна церква.
Згідно рішення сесії Пологівської міської ради Запорізької області від 26 листопада 2020 р. № 17 «Про початок реорганізації Вербівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, Григорівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, Пологівської сільської ради Пологівського району Запорізької області, Тарасівської сільської ради Пологівського району Запорізької області» шляхом приєднання до Пологівської міської ради розпочато процедуру реорганізації Тарасівської сільської ради Пологівського району Запорізької області.
Рішенням сесії Пологівської міської ради Запорізької області від 4.01.2021 № 164 «Про утворення старостинських округів Пологівської міської ради Пологівського району Запорізької області» утворено Тарасівський старостинський округ, що складається із сіл Тарасівка, Шевченкове, Романівське, Андріївське Пологівського району Запорізької області, з центром у селі Тарасівка.
Андріївське – село Тарасівського старостинського округу в пониззі балки Вербової. Засноване у 1922 році. Назва за ім’ям. У 1923 році тут проживали 203 мешканця, у 1959 – 426 осіб. Згадується в джерелах як «поселок Андреевский», хутір Андріївський.
Романівське – село Тарасівського старостинського округу на правому березі балки Глиняної. Засноване як селище у середині 1920-х років. Назва за ім’ям чи прізвищем. У 1926 році тут проживали 455 осіб, у 1959 – 393 жителі. Згадується як Романівка, Романівський.
Шевченкове – село Тарасівського старостинського округу на лівому березі р. Мала Токмачка. У першій половині 1920-х років відокремилося від Петропавлівки (Тарасівки) як самостійне село. У минулому це територія Троїцької Другої частини с. Петропавлівка. У 1925 роках згадується як Петропавлівська Друга сільрада. Назва населеного пункту на честь українського поета Т.Г. Шевченка. У 1920-ті роки село поділялося на громади (частини): Кам’яна, Тихий Гай, Трудова. Жителів – 2553 особи (1926 рік), 1 931у 1959 році.
Уродженцями села є:
Горулько Григорій Петрович (05.05.1924-26.08.2009).Народився в селі Петропавлівка (нині Тарасівка). Ветеран Великої Вітчизняної війни, учасник визволення району від нацистської окупації. Нагороджений орденом Вітчизняної війни, медалями «За боевые заслуги», «За отвагу», відзнакою «За заслуги перед Пологівським районом» (2003), занесений до районної Книги пошани (2003)
Жмудський Олександр Захарович (08.03.1910-25.10.1997). Доктор фізико-математичних наук, професор Київського державного університету імені Т. Шевченка, «Заслужений діяч науки УРСР», «Почесний Соросівський професор». Його наукові дослідження пов’язані з фізикою рентгенівських променів та рентгеноструктурним аналізом. Ним розроблено метод точного рентгенографування великих виробничих зразків металів і сплавів, виконано комплекс експериментальних досліджень рентгенівських емісійних спектрів кратноіонізованих атомів, виявлено магнітні поля у мільярди ерстед, які створюють швидкі електрони на відстанях, менших ніж атомні. Неодноразово очолював урядові делегації УРСР на Генеральній конференції МАГАТЕ (кін. 1960-поч. 1970-х років). Автор понад 250 наукових робіт, з яких 16 – монографії та навчальні посібники. Протягом багатьох років був заступником голови правління товариства «Знання» УРСР. Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни ІІ-го ступеня, Червоної Зірки, «Знак Пошани» та вісьмома медалями, знаком «За активну роботу в товаристві «Знання» та вищою нагородою товариства «Знання» - медаллю імені С. І. Вавілова «За видатний внесок у пропаганду наукових знань».
Кравчун Степан Іванович (09.04.1936-25.11.2019). Генеральний директор виробничого об’єднання «ЗАЗ» (1983-1994), генеральний директор ВАТ «АвтоЗАЗ» (1994-1996), з 1997 року – генеральний директор ТОВ «Прогрес». Доктор технічних наук (1982), лауреат Державної премії України, почесний громадянин міста Запоріжжя (2005). Нагороджений двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом Жовтневої Революції, орденом «За розвиток Запорізького краю» І та ІІ ступенів.
Руденко Іван Іванович (14.10.1949-13.12.1968).Народився в селі Тарасівка Пологського району. У 1968 році був призваний на строкову службу до лав Радянської армії. Закінчив школу сержантів (м. Борисів). Ніс службу на території колишньої Чехословаччини. Загинув під час патрулювання. Похований у рідному селі. У 2014 році на будівлі Тарасівської ЗОШ встановлено меморіальну дошку воїну-інтернаціоналісту Івану Руденку.
Удод Олександр Андрійович (10.05.1957).Начальник управління освіти, заступник голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації (1992-1998), доцент, професор Дніпропетровського університету (1998-2001), головний редактор видавництва «Генеза», директор Інституту навчальної літератури Міністерства освіти і науки України (м. Київ) (2001-2004), провідний науковий співробітник, завідувач відділу Інституту історії України Національної академії наук України (2004-2008), голова Державного комітету архівів України (2008-2009), директор Інституту інноваційних технологій та змісту освіти МОН України (до 2014 року), член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, член правління Національної спілки краєзнавців України. Професор (2002), автор понад 250 наукових праць, 11 монографій.
Список осіб, які померли під час Голодомору 1932-1933 років в Чубарівському районі Дніпропетровської області (нині Пологівський район Запорізької області)
Тарасівська сільрада
Бережецька Ольга Іванівна, 7, колгоспн., укр., 23.05.1933, менінгіт
Бережецький Андрій Іванович, 8, одноосібн., укр., 12.06.1933, виснаження
Бережецький Іван Іванович, 5, одноосібн., укр., 27.05.1933, виснаження
Бережецький Павло Іванович, 10, одноосібн., укр., 02.06.1933, виснаження
Бережний Григорій Іванович, 6, колгоспн., укр., 13.05.1933, виснаження
Бережний Іван Пилипович, 26, одноосібн., укр., 21.06.1933, виснаження
Бережний Пилип Іванович, 78, на утрим., укр., 08.05.1933, виснаження
Бобир Лука Іванович, 59, колгоспн., укр., 24.02.1933, декомпенсація міокарда
Божко Віра Гаврилівна, 40, колгоспн., укр., 18.06.1933, виснаження
Божко Микола Михайлович, 3, колгоспн., укр., 19.04.1933, запалення легенів
Божко Оляна Романівна, 68, на утрим., укр., 23.06.1933, заворот кишків
Бордюг Федір Сильвестрович, 45, колгоспн., укр., 20.07.1933, виснаження
Галам Василь Арсентійович, 7, колгоспн., укр., 14.07.1933, кривавий пронос
Галаш Софія Оксентіївна, 28, колгоспн., укр., 15.07.1933, параліч серця
Галиш Павло Романович, 11, одноосібн., укр., 11.06.1933, виснаження
Гасенко Лука Максимович, 65, на утрим., укр., 19.06.1933, туберкульоз легенів
Горулько Іван Федосійович, 6, колгоспн., укр., 25.05.1933, декомпенсований порок серця
Горулько Олексій Андрійович, 5, колгоспн., укр., 17.06.1933, туберкульоз легенів
Горулько Ольга Семенівна, 17, колгоспн., укр., 11.07.1933, виснаження
Горулько Семен Петрович, 40, колгоспн., укр., 12.05.1933, запалення легенів
Горулько Степан Мойсейович, 52, колгоспн., укр., 24.03.1933, не роб.
Грибенюк Матвій Мусійович, 53, колгоспн., укр., 03.07.1933, перитоніт
Грибенюк Клава Матвіївна, 3, колгоспн., укр., 25.06.1933, гострий катар кишок
Гринчук Йосип Левкович, 72, на утрим., укр., 22.06.1933, міокардит
Дихтяр Зіновія Корніївна, 48, колгоспн., укр., 16.07.1933, виснаження
Діденко Марія Іванівна, 6 м., колгоспн., укр., 21.04.1933, бронхіт
Дмитренко Марія Василівна, 1, колгоспн., укр., 20.07.1933, виснаження
Дмитренко Микита Романович, 37, одноосібн., укр., 04.03.1933, саркома черева
Дмитренко Трифон Радивонович, 65, на утрим., укр., 03.04.1933, чахотка
Долу Ларіон Микитович, 63, колгоспн., укр., 22.06.1933, гній підшкіряної клітки ноги
Доля Василь Тихонович, 46, колгоспн., укр., 19.07.1933, поранення черева
Доля Ганна Іванівна, 23, колгоспн., укр., 10.06.1933, запалення легенів
Доля Євдокія Федорівна, 70, на утрим., укр., 30.06.1933, старечий маразм
Доля Мелашка Денисівна, 47, колгоспн., укр., 23.04.1933, параліч серця
Евун Іван Іванович, 2 тиж., колгоспн., укр., 05.05.1933, запалення легенів
Евус Марія Олексіївна, 24, колгоспн., укр., 20.06.1933, виснаження
Евус Прокопій Лукич, 24, колгоспн., укр., 20.06.1933, виснаження
Евус Явдоха Григорівна, 59, колгоспн., укр., 20.06.1933, виснаження
Єрмоленко Степан Кирилович, 6, колгоспн., укр., 01.06.1933, пронос
Закарлюка Параска Григорівна, 35, колгоспн., укр., 24.03.1933, запалення легенів
Івомчина Марія Максимівна, 6, колгоспн., укр., 26.06.1933, виснаження
Калашник Устя Іванівна, 74, на утрим., укр., 18.05.1933, старечий маразм
Каплун Марія Максимівна, 23, колгоспн., укр., 31.03.1933, туберкульоз легенів
Каравчун Марфа Василівна, 80, на утрим., укр., 05.02.1933, старечий маразм
Кашель Олександр Максимович, 12, колгоспн., укр., 29.07.1933, виснаження
Кашель Максим Максимович, 8 м., колгоспн., укр., 02.07.1933, не вказ.
Кисиль Антон Хомич, 38, колгоспн., укр., 05.06.1933, крововилив у мозок
Кисиль Варивон Микитович, 60, колгоспн., укр., 06.05.1933, запалення легенів
Кобилешна Раїса Василівна, 7 м., колгоспн., укр., 06.07.1933, запалення легенів
Коза Микола не вказ., 5 дн., колгоспн., укр., 24.07.1933, виснаження внаслідок недоїдання
Коза Яків Євдокимович, 38, на утрим., укр., 22.01.1933, параліч
Козин Іван Андр., 5 м., колгоспн., укр., 13.06.1933, пронос
Копия Володимир Володимирович, 3 м., колгоспн., укр., 23.04.1933, пронос
Кошиль Андрій не вказ., 58, колгоспн., укр., 21.06.1933, виснаження
Кравченко Марія Іванівна, 3 м., колгоспн., укр., 19.02.1933, диспепсія
Кривоног Афанасій Омелькович, 70, на утрим., укр., 04.04.1933, стареча слабкість
Кривонос Лавро Григорович, 75, на утрим., укр., 10.06.1933, стареча слабкість
Кузьменко Настя Несторівна, 2, колгоспн., укр., 10.07.1933, пронос
Левченко Василь Степанович, 65, колгоспн., укр., 06.06.1933, виснаження
Левченко Василь Федорович, 26, колгоспн., укр., 13.04.1933, виснаження
Левченко Іван Макарович, 60, колгоспн., укр., 05.06.1933, старечий маразм
Левченко Іван Павлович, 1, колгоспн., укр., 03.02.1933, запалення легенів
Левченко Іван Павлович, 2, колгоспн., укр., 03.02.1933, запалення легенів
Левченко Катерина Іванівна, 3, колгоспн., укр., 29.06.1933, виснаження
Левченко Катерина не вказ., 6 м., колгоспн., укр., 30.05.1933, пронос
Левченко Марфа М(?), 62, на утрим., укр., 06.07.1933, виснаження
Левченко Олександра Федорівна, 23, колгоспн., укр., 25.06.1933, виснаження
Левченко Тетяна Іванівна, 22, колгоспн., укр., 20.04.1933, виснаження на грунті недоумства
Лисова Катерина Кузьмівна, 2, на утрим., укр., 03.02.1933, пронос
Лісовий Іван Іванович, 71, на утрим., укр., 16.07.1933, старечий маразм
Логвиненко Іван Каленикович, 37, колгоспн., укр., 18.06.1933, крововилив у мозок
Лубянецька Явдоха Гаврилівна, 85, на утрим., укр., 23.06.1933, старечий маразм
Макаренко Андрій Юхимович, 60, колгоспн., укр., 31.05.1933, виснаження
Макаренко Степанида Миколаївна, 62, на утрим., укр., 26.03.1933, стареча слабкість
Мяло Ольга Іванівна, 1, колгоспн., укр., 19.05.1933, пронос
Орлов Анатолій Федорович, 10 м., колгоспн., укр., 30.06.1933, дитячий пронос
Пода Микола Іванович, 7 дн., колгоспн., укр., 10.02.1933, не вказ.
Райда Марія Романівна, 9, колгоспн., укр., 07.07.1933, виснаження
Сиваш Павло Данилович, 12, колгоспн., укр., 23.05.1933, туберкульоз кінцівок
Сиваш Прокіп Іванович, 2, колгоспн., укр., 03.05.1933, запалення легенів
Синько Ганна Микитівна, 8, одноосібн., укр., 10.05.1933, виснаження
Синько Іван Іванович, 6, на утрим., укр., 05.06.1933, виснаження
Синько Іван Левкович, 32, колгоспн., укр., 20.06.1933, нещасний випадок (вбитий стіною будинку)
Синько Іван Микитович, 7, колгоспн., укр., 04.06.1933, виснаження
Синько Іван Павлович, 7, колгоспн., укр., 27.06.1933, голод
Синько Катерина Микитівна, 11, одноосібн., укр., 06.07.1933, виснаження
Синько Микита Григорович, 49, одноосібн., укр., 01.07.1933, виснаження
Синько Ольга Микитівна, 3, одноосібн., укр., 24.06.1933, виснаження
Синько Павло Григорович, 35, одноосібн., укр., 29.05.1933, виснаження
Синько Петро Микитович, 4, колгоспн., укр., 10.05.1933, виснаження
Соколов Ганна Мартинівна, 90, на утрим., укр., 17.07.1933, старечий маразм
Сурменко Кирило Петрович, 86, одноосібн., укр., 11.04.1933, старечий маразм
Товкач Палажка Дем'янівна, 80, на утрим., укр., 27.04.1933, стареча слабкість
Удод Гурій Кіндратович, 58, на утрим., укр., 17.06.1933, виснаження
Удод Марія Василівна, 6, одноосібн., укр., 29.06.1933, виснаження
Удод Марія Євтихіївна, 27, колгоспн., укр., 05.05.1933, туберкульоз легенів
Хлопко Григорій Данилович, 2, колгоспн., укр., 09.07.1933, виснаження
Хлопко Михайло Михайлович, 28, колгоспн., укр., 13.01.1933, пухлина мозку
Чайка Оришка Іванівна, 77, на утрим., укр., 19.03.1933, старечий маразм
Яременко Оляна Федотівна, 6 м., колгоспн., укр., 08.04.1933, лімфандецит
Шевченківська сільрада
Бабир Василь Григорович, 2 дн., колгоспн., укр., 26.03.1933, запалення легенів
Безонюк Олександр Тихонович, 1, колгоспн., укр., 19.11.1933, пронос
Білич Дійко Федорович, 61, колгоспн., не вказ., 25.05.1932, емфізема
Божко Параска Миронівна, 52, колгоспн., укр., 24.03.1933, рак шлунку
Бугай Горпина Касянівна, 15, колгоспн., укр., 26.06.1933, виснаження
Бугай Катерина Трохимівна, 2, колгоспн., укр., 24.07.1933, знесилення
Воронкова Алла Ігнатівна, 1, робітн., укр., 22.07.1932, запалення легенів
Голомоза Агніна Іванівна, 80, колгоспн., укр., 04.02.1933, старість
Гудко Борис Васильович, 3 дн., колгоспн., укр., 30.11.1933, диспепсія
Гупик Любов Павлівна, 7 м., колгоспн., укр., 03.08.1932, враження всіх систем організму
Дмух Сава Андрійович, 67, одноосібн., укр., 25.07.1933, виснаження організму
Доля Грицько Якович, 6 дн., колгоспн., укр., 24.07.1933, не вказ.
Доля Лазар Якович, 80, колгоспн., укр., 13.05.1933, старечий маразм
Дудка Одарка Ільківна, 70, на утрим., укр., 04.12.1933, параліч серця
Дуйко Софія Стох., 63, колгоспн., укр., 16.10.1932, запалення легенів
Дука Михайло Павлович, 9 м., колгоспн., укр., 25.06.1932, пронос
Дука Петро Павлович, 9 м., колгоспн., укр., 25.06.1932, пронос
Дупко Настя Марківна, 19, колгоспн., укр., 11.04.1933, туберкульоз легенів
Дячко Віра Яремівна, 25, колгоспн., не вказ., 28.01.1932, туберкульоз легенів
Дячко Володимир Васильович, 2 м., колгоспн., не вказ., 27.02.1932, капілярна кровотеча
Єрмоленко Матвій Огейович, 45, колгоспн., не вказ., 26.01.1932, параліч серця
Жадько Іван Григорович, 2 м., колгоспн., укр., 24.12.1933, пронос
Жадько Настя Прохорівна, 3, колгоспн., укр., 08.01.1933, запалення
Закарлюка Іван Гаврилович, 1, колгоспн., укр., 08.08.1932, пронос
Закарлюка Михайло Іванович, 2 м., колгоспн., укр., 14.07.1933, пронос
Закарлюка Оляна Панасівна, 78, на утрим., укр., 25.11.1932, порок серця
Закарлюка Пилип Васильович, 78, колгоспн., укр., 26.09.1933, старечий маразм
Кабиш Данило не вказ., 62, колгоспн., укр., 23.06.1933, параліч серця
Калашник Антип Тимофійович, 42, колгоспн., не вказ., 09.01.1932, отруєння алкоголем
Калина Килина Василівна, 40, на утрим., укр., 18.12.1933, запалення
Калинченко Іван Оместович, 70, колгоспн., укр., 18.05.1933, старість
Калинченко Мефодій Іванович, 34, колгоспн., укр., 01.07.1933, виснаження
Камішинеко Михайло Демитрович, 10, колгоспн., укр., 09.10.1932, туберкульоз легенів
Каплун Онися Вікторівна, 39, колгоспн., не вказ., 15.02.1932, порок серця
Кишка Альбіна Іванівна, 10, колгоспн., укр., 05.05.1933, голод
Кишка Любов Іванівна, 7, колгоспн., укр., 07.05.1933, голод
Кишка Микола Іванович, 3, колгоспн., укр., 09.05.1933, голод
Кишка Олексій Іванович, 1 м., колгоспн., укр., 27.05.1933, не розб.
Коляда Михайло Антонович, 42, колгоспн., не вказ., 10.03.1932, туберкульоз легенів
Копил Василь Андрійович, 21, служб., укр., 28.01.1933, самогубство (утопився)
Копил Петро Федотович, 4, колгоспн., укр., 14.10.1933, порок серця
Копил Явдоха Явмилівна, 78, колгоспн., укр., 26.09.1933, старечий маразм
Косенко Іван Артемович, 70, на утрим., укр., 29.12.1932, порок серця
Кохан Марія Миколаївна, 2, колгоспн., укр., 09.07.1933, ламігексія
Крисько Єлизавета Данилівна, 45, колгоспн., укр., 21.05.1932, туберкульоз легенів
Кузьменко Горпина Акакіївна, 56, колгоспн., укр., 28.07.1932, запалення легенів
Кучер Єлисей Микитович, 91, колгоспн., укр., 28.11.1933, старість
Кущ Іван Панасович, 75, колгоспн., укр., 30.08.1933, старечий маразм
Латиш Максим Андрійович, 2, одноосібн., укр., 03.08.1932, пронос
Латиш Микола Юхимович, 3, одноосібн., укр., 07.07.1932, пронос
Левченко Ганна Титівна, 3, колгоспн., укр., 01.12.1932, запалення легенів
Левченко Михайло Федорович, 7 м., колгоспн., не вказ., 19.03.1932, бронхіт
Лемішко Олександр Димитрович, 20, колгоспн., укр., 19.03.1933, порок серця
Лемішко Володимир Антонович, 3 м., колгоспн., укр., 23.10.1932, бронхіт
Лимішка Володимир Антонович, 8 м., колгоспн., не вказ., 18.02.1932, не вказ.
Лісовий Василь Андрійович, 6, одноосібн., укр., 02.07.1933, виснаження
Маньченко Галина Павлівна, 3, колгоспн., укр., 16.07.1933, виснаження
Мирошник Митро Семенович, 16, колгоспн., укр., 03.06.1932, чахотка
Михалько Дмитро Васильович, 76, колгоспн., укр., 09.05.1933, не вказ.
Михалько Наталка Михайлівна, не вказ., на утрим., укр., 20.11.1932, не вказ.
Нестеренко Ганна не вказ., 7, колгоспн., не вказ., 06.03.1933, туберкульоз
Параха Гаврило Карпович, 27, одноосібн., рос., 27.04.1933, апоплексія
Пареха Раїса Терешківна, 3 м., колгоспн., укр., 29.10.1932, загальна атрофія
Пареха Терешко Корнійович, не вказ., колгоспн., не вказ., 12.01.1932, туберкульоз легенів
Петренко Ольга Лук'янівна, 1, колгоспн., укр., 08.10.1932, запалення легенів
Пуцько Ївга Омелянівна, 69, на утрим., укр., 09.09.1933, старечий маразм
Рябка Василь (?), 5, колгоспн., укр., 05.08.1932, пухлина в череві
Рябченко Ніна Яківна, 1, колгоспн., укр., 10.11.1933, запалення легенів
Сиваш Марфа Терентіївна, 80, на утрим., укр., 18.02.1933, порок серця
Сіваш Михайло Никифорович, 41, колгоспн., укр., 24.06.1933, запалення легенів
Сіваш Явдоха Микитівна, 67, колгоспн., укр., 03.07.1933, стареча слабкість
Таран Галина Григорівна, 20, колгоспн., не вказ., 03.05.1932, стовбняк
Тимошенко Химка Дмитрівна, 77, колгоспн., укр., 31.01.1933, старечий маразм
Удовиченко Петро Іванович, 7 м., колгоспн., укр., 04.07.1933, виснаження
Фесун Ніна Стефанівна, 9 м., колгоспн., укр., 02.05.1933, не вказ.
Фименко Мелашка Тарасівна, 83, колгоспн., укр., 07.06.1933, не вказ.
Філобок Мотря Олексіївна, 17, колгоспн., не вказ., 29.01.1932, чахотка
Ходус Марія Федотівна, 70, колгоспн., укр., 03.03.1933, запалення легенів
Ходус Палажка Іванівна, 73, колгоспн., укр., 30.11.1932, не розб.
Хоменко Раїса Григорівна, 2, служб., не вказ., 13.02.1932, дистрофія
Цокало Катерина Йосипівна, 12, колгоспн., не вказ., 30.04.1932, туберкульоз легенів
Чутіх Йосип Іванович, 78, колгоспн., укр., 27.03.1933, голод
Шерстюк Марія Павлівна, 7, колгоспн., укр., 15.04.1933, туберкульоз легенів
Шонук Василь Васильович, 6 м., колгоспн., укр., 16.02.1933, мозкова грижа
Шульга (?) Володимирович, 2, колгоспн., укр., 03.06.1933, виснаження
Шульга Калина Прохорівна, 8, колгоспн., укр., 28.06.1933, виснаження
Шульга Марія Прохорівна, 15, колгоспн., укр., 03.06.1933, виснаження
Шульга Микола Миколайович, 12, колгоспн., укр., 05.06.1933, виснаження
Шульга Павло Іванович, 2, колгоспн., укр., 19.12.1932, запалення мізків
Шульга Юхим Миколайович, 12, колгоспн., укр., 29.05.1933, виснаження
Щербаха Іван Матвійович, 82, на утрим., не вказ., 16.01.1932, старість
Якименко Любов Іванівна, 1, колгоспн., укр., 15.10.1932, запалення легенів
Якименко Микола Кіндратович, 46, колгоспн., укр., 06.06.1933, виснаження
Ярошенко Олекса Семенович, 22, колгоспн., укр., 30.10.1933, короста