Братська могила радянських воїнів та Могила невідомого солдата (с. Івана Франка)

08.06.2021

З початком війни 22 червня 1941 р. гітлерівські війська стрімко просувалися територією України. Восени криваві бої розгорнулися на території Бердянського, Чернігівського, Більмацького, Пологівського районів. Оборону тут тримала 9-а та 18-а армії, які мали не допустити прорив нацистів далі на схід. Однак 4-5 жовтня 1941 р. гітлерівці оточили частини 9-ї та 18-ї армії. В результаті танкові та моторизовані дивізії захопили Гуляйполе і Пологи. Втрати були величезними. Тільки у полон потрапило понад 60 тисяч армійців.

За спогадами місцевих жителів, свідків тих подій, у боях біля с. Івана Франка було багато вбитих та поранених солдат. Біля кладовища мешканцями села було знайдено тіла 5 загиблих вояків без документів, яких вони поховали на цвинтарі, з часом встановили пам’ятник. Прізвища невідомі.

За спогадами місцевих селян на тому ж кладовищі було поховано невідомого солдата (не слов’янської зовнішності), який у 1941 р. втік з табору для військовополонених, що розміщувався в с. Івана Франка. Він переховувався в одного з мешканців, але був викритий поліцаями та розстріляний. Прізвище його невідоме. З часом встановили пам’ятник.