Братська могила жертв фашизму (м. Пологи)

08.06.2021

В одну із грудневих ночей 1941 р., окупанти зігнали за місто багатьох жителів м. Пологи (майже всі єврейські сім’ї) і розстріляли їх біля ями колишньої салотопки. Були замучені фашистами, а потім вбиті вчительки, депутати міськради першого скликання Тоцька Г. А і Ляшенко Н. І., голова виселкової Ради Понеділок А., воєнрук Молчанов Т. К., розстріляні сім’ї євреїв Томшинського Г.І. (4 чол), Юхника М. (4 чол), Портного Й. (4 чол), Шури-Бури Л.І., сім’я цигана Миколаєнка з 14 чоловік, дітей кидали в яму живими. Від рук палачів загинуло багато місцевих підпільників. Це, наприклад, подружжя Федір Кондратович та Наталя Микитівна Кубахи, в будинку яких фашисти знайшли радіостанцію, залишену для зв’язку радянськими частинами, що відходили. В 1969 р. Кубах Ф.К. посмертно нагороджений медаллю «За отвагу» («За відвагу»). Розстрілювали людей майже кожен день, починаючи з кінця 1941 року по березень 1942 року. Всього в ямі було виявлено біля 700 трупів, в т. ч. 165 дітей.

Братська могила жертв фашизму знаходиться на західній околиці міста Пологи. На ній в 1945 р. було встановлено обеліск, а у 1973 році ˗ пам’ятник.